"Als de bloem niet bloeit als de vogel niet zingt en het kind niet speelt, dan vragen we niet wat bloeien, zingen of spelen is, maar gaan we zoeken waarom 't uitblijft dat wat er van nature moet zijn"
Inleiding In deze scholing maken we gebruik van creatief en kunstzinnig werken, spelend werken, theorieën, methodieken, praktijk en literatuur. De ingang is steeds het kunstzinnig en creatief werken. Een grote verscheidenheid aan speelse werkwijzen komt aan bod o.a.: schilderen, boetseren, tekenen, spel, verhalen, sprookjes, biografisch werken, dans, beweging, zingen, rituelen en humor. Als je de wereld van het kind, de jongere en zijn ouders creatief tegemoet wil treden dan moet je een goed gevulde kleurrijke rugzak hebben. Precies dat wil De Kleine Tiki bieden. Het is een scholing gericht op hoofd, hand en hart.
De synthese tussen pedagogiek en psychosyntese
We maken in het programma een verbinding tussen pedagogiek en psychosynthese (een transpersoonlijke spirituele psychologie), waarbij het vertrouwen in de wijsheid die een kind, jongere of ouder innerlijk bij zich draagt, uitgangspunt is. Via kunstzinnig coachend werken zijn we op zoek naar het innerlijke kind, de mens achter het gedrag, en bevorderen zo een natuurlijke groei naar zelfverwezenlijking.
De sleutel van de gouden poort
De praktijk leert dat het belangrijk is aandacht te schenken aan de uiterlijke en innerlijke kant van kinderen en jeugdigen, maar ook aan de individuele en collectieve kant van veel hedendaagse problemen. Intuïtief weten we dat er antwoorden zijn, dat er meer mogelijk is, maar waar is de sleutel tot de gouden poort? De sleutel die ons toegang biedt tot een land:
Voor wie
Vooropleiding Deelnemers aan dit scholingsjaar dienen minimaal het derde studiejaar bij De Kleine Tiki te hebben gevolgd of een gelijkwaardige vooropleiding hebben. Voor studenten die een gelijkwaardige opleiding hebben voltooid als De Kleine Tiki of een praktijk voor kindertherapie voeren bestaat de mogelijkheid direct in te stappen in het specialisatiejaar: Kunstzinnig Coachen met kinderen, jeugdigen en ouders.
Beroepsgroepen die goed gebruik kunnen maken van dit practicum zijn:
speltherapeut, spelbegeleider, creatief therapeut, pedagoog, psycholoog, kunstzinnig dynamisch coach
Leerdoelen binnen de scholing
Thema's
In het programma staat centraal: kunstzinnig coachend werken met het individuele kind, met groepjes kinderen en met ouders. Er is ook ruime aandacht voor ontwikkelingspsychologische thema´s. Verder wordt er steeds kunstzinnig en creatief gewerkt!
Als rode draad loopt door het programma het verhaal van Tatatoek, een kabouter die een avontuurlijke reis maakt op weg naar de kristalberg.
Werkwijze
Het programma is ervaringsgericht. Wezenlijk in het programma is de participatie van iedere student.
Het is van belang te vermelden dat je als student het kunstzinnig dynamisch coachen van kinderen jeugdigen en hun ouders niet al hoeft te kunnen. Het is een training waarbij je dit jaar gaat leren het vak onder de knie te krijgen. Je hebt dus als student juist alle ruimte om ‘fouten’ te mogen maken. Daar leer je immers het meeste van.
Je wordt dan ook gevraagd zelf sessies te doen in de groep en eigen materiaal en werkvragen in te brengen aan de hand waarvan kunstzinnig en coachend gewerkt kan worden. Uiteraard worden de zelfgestelde en samen afgesproken grenzen rond respect en vertrouwelijkheid gerespecteerd. Er worden verschillende lesvormen gehanteerd, minicolleges waarin theorie verduidelijkt wordt, kringgesprekken, deelrondes, maar vooral het praktisch inoefenen van kunstzinnig coachende vaardigheden met uitgebreide nabesprekingen.
De bijeenkomsten zullen ongeveer de volgende opbouw hebben:
Procesevaluatie en procesbegeleiding
De commitmentbrief
Aan het begin van dit studiejaar schrijf je een commitmentbrief. In deze brief word je uitgenodigd om kort en bondig voor jezelf en voor de docenten van De Kleine Tiki op papier te zetten wat de verwachtingen zijn t.a.v. het studiejaar. Welke investeringen ben je bereid te doen en welke afspraken wil je met jezelf maken?
Twee kunstzinnige/creatieve basisopdrachten
Gedurende het scholingsjaar werk je naast het (kunstzinnige) huiswerk per bijeenkomst aan twee kunstzinnige/creatieve basisopdrachten. Het is de bedoeling dat je middels de basisopdrachten over een langere periode aan twee basisopdrachten werkt en hierin tot een persoonlijke en professionele verdieping komt.
Het portfolio
Aan het einde van het studiejaar bied je een portfolio aan ter inzage. Het portfolio is een persoonlijke map met een inventarisatie van voor jou belangrijke zaken (o.a. lessen, workshops, gebruikte literatuur, artikelen, krantenknipsels, persoonlijke ervaringen, werkervaringen, evaluaties, kunstzinnige en creatieve opdrachten en of werkstukken met, fotomateriaal) die het afgelopen studiejaar bijgedragen hebben aan de persoonlijke en/of professionele ontwikkeling van jezelf als student.
De eindpresentatie
In de laatste twee bijeenkomsten van het scholingsjaar, bijeenkomst 17 en 18, zijn er persoonlijke presentaties. Wat houdt dit in? In een presentatie van ongeveer twintig minuten presenteer je gebruikmakend van kunstzinnige en creatieve middelen je persoonlijke en/of professionele proces van het gevolgde studiejaar. De presentatie kan elke vorm hebben die je verkiest. Bijv. een presentatie n.a.v. een kunstzinnig werkstuk, een gedicht, een verhaal, een dans, een performance, alles is mogelijk. Deze laatste twee dagen zijn een fantastische afsluiting van het studiejaar.
Cursusdagen
Twee dagen per maand
van 10.00 uur tot 17.00 uur.
Totaal 18 bijeenkomsten van eind augustus / begin september tot juni.
Voor exacte lesdata zie ‘Cursusdata’.
Locatie
Breda
Aantal deelnemers
18 personen